Skip to content

336 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block208
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
33%
Improvement Value:$184,900
67%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+0.2%
2024$8,319+1.1%
2023$8,231+0.0%
2022$8,228-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 4654, Page 828Recorded7/9/1999

Property Built

Built

Year Built: 1929