Skip to content

263 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block217
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SCB
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage4,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
26%
Improvement Value:$378,400
74%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,429+0.2%
2024$15,398+1.1%
2023$15,235+0.0%
2022$15,229-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914