Skip to content

460 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block217
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB3G,1RET/2APT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
34%
Improvement Value:$177,700
66%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+3.9%
2024$8,103+1.1%
2023$8,016+0.0%
2022$8,014-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 17072, Page 222Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

DeedBook 4010, Page 66Recorded9/23/1992

Property Built

Built

Year Built: 1910