Skip to content

268 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$691,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block217
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage4,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
22%
Improvement Value:$366,800
78%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+0.2%
2024$14,146+1.1%
2023$13,995+0.0%
2022$13,991-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$691,000

To:

DeedBook 19411, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$405,000

From:

To:

DeedBook 5347, Page 30Recorded7/6/2004

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

DeedBook 5059, Page 619Recorded6/22/2002

Property Sale

SaleMulti
$162,000

From:

To:

DeedBook 4333, Page 227Recorded11/25/1996

Property Built

Built

Year Built: 1914