Skip to content

590 Cortlandt St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block258
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$187,100
68%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,300+0.2%
2024$8,283+1.1%
2023$8,195+0.0%
2022$8,192-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 6713, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1919