Skip to content

208 Washington St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 23, 2010

Property Information

Block221
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$170,800
69%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+0.2%
2024$7,443+1.1%
2023$7,364+0.0%
2022$7,362-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 6152, Page 608Recorded4/30/2010

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

DeedBook 5599, Page 349Recorded12/19/2005

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

DeedBook 5106, Page 159Recorded10/26/2002

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

DeedBook 4703, Page 179Recorded10/21/1999

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

DeedBook 4098, Page 563Recorded10/20/1993

Property Built

Built

Year Built: 1924