Skip to content

467 Park Ave.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block221
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,260
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
29%
Improvement Value:$189,200
71%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+0.2%
2024$8,063+9.2%
2023$7,385+0.0%
2022$7,382-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

To:

DeedBook 19347, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1899