Skip to content

417 East Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block222
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,939
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
32%
Improvement Value:$174,500
68%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+0.2%
2024$7,729+1.1%
2023$7,647+0.0%
2022$7,645-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,939DeedBook 5227, Page 35Recorded9/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1909