Skip to content

397 Park Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block153
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
29%
Improvement Value:$186,300
71%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+0.2%
2024$7,910+1.1%
2023$7,826+0.0%
2022$7,823-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 4841, Page 680Recorded11/3/2000

Property Built

Built

Year Built: 1899