Skip to content

210 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block223
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
33%
Improvement Value:$155,100
67%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+0.2%
2024$6,720+1.1%
2023$6,646+0.0%
2022$6,644-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899