Skip to content

433 Park Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block223
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
46%
Improvement Value:$94,800
54%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256+0.2%
2024$5,245+1.1%
2023$5,189+0.0%
2022$5,188-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 5237, Page 618Recorded10/24/2003

Property Sale

Sale
$95,500

From:

To:

DeedBook 4962, Page 743Recorded10/3/2001

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

DeedBook 3835, Page 836Recorded2/6/1990

Property Built

Built

Year Built: 1890