Skip to content

120 State St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block22
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
29%
Improvement Value:$224,000
71%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+0.2%
2024$9,479+1.1%
2023$9,378+0.0%
2022$9,375-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 5085, Page 413Recorded8/28/2002

Property Sale

Sale
$145,200

From:

To:

DeedBook 4909, Page 193Recorded5/22/2001

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 4176, Page 556Recorded8/22/1994

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3766, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1909