Skip to content

90 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block22
Lot56
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
40%
Improvement Value:$125,300
60%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+0.2%
2024$6,245+1.1%
2023$6,178+0.0%
2022$6,176-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,000

To:

DeedBook 5471, Page 594

Property Sale

Sale
$86,500

From:

To:

DeedBook 4707, Page 565Recorded11/1/1999

Property Sale

Sale
$75,200

From:

To:

DeedBook 4153, Page 144Recorded5/27/1994

Property Sale

Sale
$7,300

From:

To:

DeedBook 4101, Page 29Recorded10/28/1993

Property Built

Built

Year Built: 1894