Skip to content

455 State StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1910

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block230
Lot6.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF, 1RET/2APTS
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
43%
Improvement Value:$231,900
57%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,724+3.9%
2024$12,252+1.1%
2023$12,122+0.0%
2022$12,117-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910