Skip to content

796 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block377
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF&B, OFF/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,728
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
33%
Improvement Value:$247,200
67%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,557+17.7%
2024$9,819+31.8%
2023$7,448+0.0%
2022$7,445-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 18466, Page 1641Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 6544, Page 258Recorded2/14/2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 6147, Page 117Recorded4/9/2010

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 4833, Page 394

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

DeedBook 4095, Page 634Recorded10/6/1993

Property Built

Built

Year Built: 1964