Skip to content

448 Packer Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block185
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2SF, WHS
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
54%
Improvement Value:$103,600
46%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+3.9%
2024$6,775+1.1%
2023$6,703+0.0%
2022$6,701-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,500

From:

To:

DeedBook 4873, Page 221Recorded1/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001