Skip to content

452 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block232
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningS-2A
Sq Footage2,237
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$173,300
69%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,533+0.2%
2024$7,518+1.1%
2023$7,439+0.0%
2022$7,436-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 18754, Page 374Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

DeedBook 4750, Page 71Recorded2/29/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909