Skip to content

444 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block232
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,464
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
39%
Improvement Value:$128,700
61%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+0.2%
2024$6,350+1.1%
2023$6,283+0.0%
2022$6,281-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909