Skip to content

454 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block232
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage1,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
37%
Improvement Value:$130,400
63%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,802+0.2%
2024$5,790+1.1%
2023$5,729+0.0%
2022$5,727-0.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 19446, Page 263

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

DeedBook 5063, Page 278Recorded7/1/2002

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Recorded12/8/2001

Property Sale

Sale
$35,100

From:

To:

Recorded2/1/2002

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 4461, Page 94Recorded12/3/1997

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

DeedBook 4414, Page 133Recorded5/30/1997

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3711, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1899