Skip to content

99 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block233
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,629
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
34%
Improvement Value:$146,300
66%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,689+0.2%
2024$6,675+1.1%
2023$6,604+0.0%
2022$6,602-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 5590, Page 157Recorded12/1/2005

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

DeedBook 5409, Page 640Recorded11/15/2004

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4826, Page 810Recorded9/20/2000

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 4694, Page 542Recorded10/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1909