Skip to content

144 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block23
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
55%
Improvement Value:$105,300
45%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+0.2%
2024$7,043+1.1%
2023$6,968+0.0%
2022$6,966-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6940, Page 605Recorded2/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1909