Skip to content

529 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block243
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings4
ZoningS-2A
Sq Footage2,646
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
28%
Improvement Value:$242,500
72%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,176+0.2%
2024$10,156+1.1%
2023$10,048+0.0%
2022$10,045-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 4564, Page 691Recorded11/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1919