Skip to content

515 Miller St.(Block 248 Lot 2)Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block248
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB, WH
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage9,559
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,100
69%
Improvement Value:$269,900
31%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,361+3.9%
2024$26,346+1.1%
2023$26,066+0.0%
2022$26,058-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft9,559DeedBook 6930, Page 153Recorded1/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$950,000

From:

To:

DeedBook 5723, Page 568Recorded9/21/2006

Property Sale

SaleMulti
$308,000

From:

To:

DeedBook 4028, Page 429Recorded12/21/1992

Property Built

Built

Year Built: 1969