Skip to content

541 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block248
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S,1S,1S 3R/4A
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,785
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
52%
Improvement Value:$203,000
48%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,290+3.9%
2024$12,797+1.1%
2023$12,661+0.0%
2022$12,657-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 6629, Page 383Recorded10/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925