Skip to content

49 Woodruff Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1962

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block24
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-R-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
49%
Improvement Value:$130,700
51%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+0.2%
2024$7,717+1.1%
2023$7,635+0.9%
2022$7,567-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 19505, Page 1332

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 18796, Page 164Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,155DeedBook 17613, Page 1727Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962