Skip to content

172 William St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block252
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage3,084
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
26%
Improvement Value:$251,100
74%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,231+0.2%
2024$10,210+1.1%
2023$10,102+0.0%
2022$10,098-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

To:

DeedBook 19589, Page 1404

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,084DeedBook 6883, Page 162Recorded10/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1919