Skip to content

607 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block255
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-CL-2U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,382
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
27%
Improvement Value:$186,900
73%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+0.2%
2024$7,708+17.5%
2023$6,560+0.0%
2022$6,558-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,382DeedBook 18894, Page 775Recorded4/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1919