Skip to content

157 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block255
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SC-7APT COAH
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage6,302
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
42%
Improvement Value:$284,000
58%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,053+2.0%
2024$14,754+1.1%
2023$14,597+0.0%
2022$14,592-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900