Skip to content

608 Elizabeth St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2009

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 13, 2025

Property Information

Block256
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-S-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage2,082
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
30%
Improvement Value:$180,600
70%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+0.2%
2024$7,744+1.1%
2023$7,662+0.0%
2022$7,659+17.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19963, Page 670

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 6547, Page 623Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 6038, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$267,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 5673, Page 28Recorded5/30/2006

Property Sale

SaleMulti
$200,000

To:

DeedBook 5385, Page 874

Property Sale

SaleMulti
$55,000

From:

To:

DeedBook 4448, Page 211Recorded7/7/1997