Skip to content

175 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block256
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5SS2G, 1R/1AP
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage2,242
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
40%
Improvement Value:$176,100
60%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+3.9%
2024$8,904+10.4%
2023$8,064+0.0%
2022$8,061-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 18384, Page 1464Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$213,400

From:

To:

DeedBook 6190, Page 586Recorded9/2/2010

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 5272, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1910