Skip to content

583 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2004

Property Information

Block258
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,395
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
27%
Improvement Value:$231,800
73%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+0.2%
2024$9,515+1.1%
2023$9,414+0.0%
2022$9,410+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Recorded8/5/2003

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 5213, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1890