Skip to content

591 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block258
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
38%
Improvement Value:$125,500
62%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+0.2%
2024$6,079+16.6%
2023$5,213+0.0%
2022$5,212-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 18694, Page 33Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 5237, Page 48Recorded10/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919