Skip to content

562 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block261
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-AL-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,471
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
45%
Improvement Value:$114,400
55%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251+0.2%
2024$6,239+1.1%
2023$6,172+0.0%
2022$6,170-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1929