Skip to content

619 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2001

Property Information

Block263
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
46%
Improvement Value:$108,700
54%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,061+0.2%
2024$6,049+1.1%
2023$5,985+0.0%
2022$5,983-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 4106, Page 798Recorded11/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1924