Skip to content

613 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2008

Last Sale Price
$323,333
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block263
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,653
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
33%
Improvement Value:$187,200
67%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,430+0.2%
2024$8,413+1.1%
2023$8,323+0.0%
2022$8,321-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,333

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 6910, Page 427Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$314,500

From:

To:

DeedBook 5999, Page 542Recorded11/5/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008