Skip to content

620 Johnstone AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 12, 2003

Property Information

Block264
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage567
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
71%
Improvement Value:$38,300
29%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,985+0.2%
2024$3,978+1.1%
2023$3,935+0.0%
2022$3,934-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Recorded6/25/2003

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft567DeedBook 5197, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1929