Skip to content

741 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block362
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage567
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
66%
Improvement Value:$38,700
34%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,473+0.2%
2024$3,466+1.1%
2023$3,429+7.9%
2022$3,178-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 5321, Page 822Recorded5/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1909