Skip to content

293 Ridgeley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 23, 2009

Property Information

Block266
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
49%
Improvement Value:$95,200
51%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,630+0.2%
2024$5,619+1.1%
2023$5,559+0.0%
2022$5,557-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929