Skip to content

339 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block369
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
55%
Improvement Value:$97,700
45%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,537+1.1%
2023$6,467+0.0%
2022$6,465-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 4644, Page 832Recorded6/7/1999

Property Built

Built

Year Built: 1924