Skip to content

346 Jeffries St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2008

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block269
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-BG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,590
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
31%
Improvement Value:$193,100
69%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445+0.2%
2024$8,428+1.1%
2023$8,338+0.0%
2022$8,335-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 17204, Page 1257Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,638Recorded8/1/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 5694, Page 527Recorded7/19/2006