Skip to content

339 Jeffries St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 2005

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block268
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-VS-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
28%
Improvement Value:$238,300
72%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+0.2%
2024$9,927+1.1%
2023$9,822+0.0%
2022$9,818-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,631DeedBook 17227, Page 461Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5621, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 2005