Skip to content

104 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block26
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,400
60%
Improvement Value:$88,600
40%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,637+0.2%
2024$6,624+1.1%
2023$6,554+0.0%
2022$6,552-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,756Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft1,702Recorded3/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952