Skip to content

288 Grace St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block75
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description1.5S-S-CC-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,809
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
38%
Improvement Value:$169,600
62%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+0.2%
2024$8,235+1.1%
2023$8,148+0.0%
2022$8,145-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 18877, Page 1409Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 6621, Page 494Recorded10/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955