Skip to content

133 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block26
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SS 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,908
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,400
34%
Improvement Value:$402,600
66%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,404+0.2%
2024$18,367+1.1%
2023$18,172+0.0%
2022$18,166-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,908DeedBook 6765, Page 404Recorded12/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1909