Skip to content

378 Jeffries St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$405,500
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block270
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,488
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
47%
Improvement Value:$101,300
53%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+0.2%
2024$5,802+1.1%
2023$5,741+0.0%
2022$5,739-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,500

To:

DeedBook 19664, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1929