Skip to content

380 Jeffries St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$71,700
Last Sale Date
Apr 28, 1994

Property Information

Block270
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,338
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
44%
Improvement Value:$117,700
56%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,309+0.2%
2024$6,296+1.1%
2023$6,229+0.0%
2022$6,227-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$71,700

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 4147, Page 584Recorded5/6/1994

Property Sale

Sale
$5,100

From:

To:

DeedBook 4083, Page 563Recorded8/24/1993

Property Built

Built

Year Built: 1929