Skip to content

434 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block274
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
35%
Improvement Value:$203,700
65%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+0.2%
2024$9,367+1.1%
2023$9,268+0.0%
2022$9,265-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 6890, Page 388Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 5297, Page 331Recorded3/29/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3975, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1919