Skip to content

716 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block362
Lot52
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,279
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
27%
Improvement Value:$206,400
73%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+0.2%
2024$8,515+1.1%
2023$8,425+0.0%
2022$8,422-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft2,279DeedBook 6921, Page 360Recorded1/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1909