Skip to content

432 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block275
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB, RETAIL
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage3,510
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
36%
Improvement Value:$235,600
64%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,570+3.9%
2024$11,141+1.1%
2023$11,022+0.0%
2022$11,019-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 5890, Page 319Recorded11/9/2007

Property Built

Built

Year Built: 1947