Skip to content

466 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 10, 2014

Property Information

Block277
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SCB
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
56%
Improvement Value:$88,800
44%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040+0.2%
2024$6,028+1.1%
2023$5,964+0.0%
2022$5,962-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6636, Page 187Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 5259, Page 166Recorded1/2/2004

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 4383, Page 191Recorded1/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1919